Jedan dio poduzetnika u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina ima jako loša iskustva s pojedinim opskrbljivačima električne energije. Nakon što njihova nabava ispregovara „enormne“ uštede od nekoliko postotaka, rezultat je često da u konačnici plate električnu energiju puno skuplje. Nije to samo slučaj s ugovaranjem električne energije, slično je i s ugovaranjem opskrbe prirodnim plinom.
Koji je uzrok tome? Vrlo je jednostavan. Tržište je prepušteno “kaubojskim” igračima bez adekvatnog nadzora i djelovanja nadležnih institucija u cilju zaštite potrošača. Sektorski regulator je u tom segmentu potpuno zakazao duži niz godina. Dio opskrbljivača se služi doslovno „sitnim“ slovima u ugovoru, netransparentnim i zavaravajućim ponudama nekih opskrbljivača i u konačnici razočarenjem i plaćanjem penala za nešto što poduzetnici nisu ni bili svjesni da će ih dočekati obvezivanjem na takve ugovorne uvjete.
Za razumijevanje podijeliti ću s vama nekoliko nepoštenih praksi u ugovaranju električne energije:
1. Otkup energije iz obnovljivih izvora energije … U skladu s Zakonom svi opskrbljivači u obavezi preuzimanja udjela proizvodnje OIEiK. Dakle ne kupci nego opskrbljivači! Problem je da pojedini opskrbljivači tu naknadu tj. trošak naplaćuju kupcu.
2. Energetske uštede – Jako važno u cilju energetske učinkovitosti. Opskrbljivač ( a ne kupac!) ima zakonsku obvezu ostvarivanja energetskih ušteda u potrošnji kod vlastitih kupaca. Ukoliko opskrbljivač to ne ostvari plaća penale. Praksa je da pojedini opskrbljivači prebacuju takvu obavezu i rizik na kupca što potencijalno značajno povećava konačnu cijenu opskrbe za kupca.
3. Odstupanje od ugovorenog profila potrošnje. Kupac ukoliko potroši više ili manje električne energije od inicijalno ugovorene plaća penale što je u načelu ok. Tu postoje različiti modeli koje nude opskrbljivači i koji mogu značajno povećati troškove. Pored svih problema u poslovanju zbog smanjenih poslovnih aktivnosti u vrijeme pandemije neki poduzetnici su plaćali skupe penale jer su imali takve ugovore. Ili zamislite da širite proizvodnju pa morate plaćati penale opskrbljivaču jer trebate puno više energije nego ste ugovorili. Na to svakako obratite pozornost i optimizirajte si profil/fleksibilnost prema vlastitim predvidim potrebama.
4. Uvjeti raskida i izlazna naknada. Odredba je često vrlo netransparentna i nerazumljiva prosječnom kupcu. Ili to piše u nekim manje uočljivim odredbama u ugovoru ( npr. završne odredbe) ili se često ugovor poziva na opće uvjete pa piše da potpisom ugovora kupac prihvaća opće uvjete. A onda u ugovoru i općim uvjetima stoji npr. da je cijena fiksna ALI…. u slučaju tržišnih poremećaja opskrbljivač može podignuti cijenu ili otkazati ugovor bez penala. U praksi su se takve situacije često dešavale. Razlog je što neki opskrbljivači ne kupuju energiju kada zaključe ugovor s kupcem, nego špekuliraju i čekaju misleći da će cijena pasti pa će još više zaraditi. Naravno to nema veze s kupcem koji misli da je ugovorio dobru fiksnu cijenu.
Međutim, što ako cijena na burzi raste, a takvi opskrbljivači su ugovorili s kupcem po nižoj cijeni što onda? Onda opskrbljivači često otkazuju ugovor bez penala ili podižu cijenu kupcu. Kupac je prevaren jer je mislio da ima fiksnu cijenu, a ako otkaže ugovor može kupiti od nekog drugog opskrbljivača po tržišnoj cijeni koja je sada narasla dakle opet je skuplje. Ima i još gore situacije. Takvi, nazvati ću ih nepošteni opskrbljivači koji žele prevariti kupce i povećati profite u slučaju značajnijeg rasta na burzi podižu cijene kupcima premda su već prethodno kupili energiju za te kupce kada su zaključili ugovor. Cijenu podižu ne do tržišne nego malo ispod tržišne kako kupac ne bi imao financijski benefit od eventualne promjene opskrbljivača jer drugi opskrbljivači nude cijenu koja je tržišna i u tom trenutku skuplja nego ona od postojećeg opskrbljivača koja je za nijansu niža. Što opskrbljivači postižu s time? Postižu veći profit, a kupac ionako najvjerojatnije neće otkazati ugovor jer mu je cijena par posto niža od trenutne tržišne pa nema izbora. Jedino što će nažalost platiti skuplje..
Ovo su samo neke nepoštene prakse. Ima toga još… I sve to košta poduzetnike. Moj savjet vam je da pripazite s ponudama i prijedlozima ugovora s opskrbljivačima struje i plina , nemojte se zalijepiti samo na npr. 2% popusta, i potražite savjete od onih koji su u tome duže. Posebno ako vam je taj trošak značajan za poslovanje. Jer sve to traje već duže vrijeme, mijenjaju se metode prijevare i mijenjaju se opskrbljivači na tržištu. Ako vam mogu pomoći oko bolje nabave i ugovaranja električne energije i plina tu sam.
Volio bih čuti vaša iskustva jeste li bili prevareni kao potrošači/poslovni subjekti s opskrbljivačima električne energije i plina?