Google i zelena energija

Google gradi ustrajno svoj imidž ne samo kao tehnološki lider nego i kao društveno odgovorna kompanija. Globalizacija poslovanja je rezultirala uredskim prostorima i podatkovnim centrima po cijelom svijetu. Cilj im je do 2030. kompletnu potrošnju električne energije nabavljati iz obnovljivih izvora energije. Zahvaljujući mogućnostima ugovaranja nabave obnovljivih izvora energije preko #PPA ugovora (Ugovor o otkupu električne energije), nije nužno graditi vlastite izvore energije da bi se postigao taj cilj. 

U četvrtak je Google najavio niz ugovora o kupnji električne energije (PPA) u Europi, čime planira osigurati dodatnih preko 700 MW iz solarnih farmi i vjetroelektrana diljem kontinenta.

U kombinaciji s prethodnim PPA ugovorima sklopljenim u Nizozemskoj, najnovija nabava omogućit će Googleu da svoje nizozemske podatkovne centre i urede do 2024. pokreće s više od 90% energije bez ugljika.

U Italiji je Google sklopio ugovor s talijanskim nezavisnim proizvođačem električne energije ERG SpA za podršku razvoju 47 MW vjetroelektrani u Palermu. Vjetroelektrana bi trebala započeti s komercijalnim radom do kraja prvog tromjesečja, a PPA će trajati 20 godina.

Proizvođač električne energije Golden Peaks Capital u Poljskoj je 106 MW solarne proizvodnje ugovorio kroz dva PPA ugovora s Googleom.

U Belgiji, Google je ugovorio 84 MW od 11 novih kopnenih vjetroelektrana.

Amazon je još po tom pitanju ambiciozniji. Cilj im je do 2025. da u svom poslovanju koriste 100% obnovljivu energiju u cijeloj kompaniji. 

Prije 10ak dana sklopili su PPA ugovor za kupnju 125 MW od singapurske kompanije Vena Energy u Australiji. Nazvali su ga „Amazon Solar Farm“. 250.000 solarnih ploča i 100 MW baterijske pohrane je tek početak. Cilj je izgraditi kompleks koji će proizvoditi 650 MW energije i 450 MW baterijske pohrane. 

Sve ovo govori barem o dvije bitne stvari. Jedna je da će se ovi trendovi kupnje zelene energije putem PPA ugovora masovno proširiti zbog ESG obveza kompanijama, imidža i društveno odgovornog poslovanja. Drugo, energija je definitivno izašla iz lokalnih okvira, postala je globalna i digitalna pa se sve ovakve nabave mogu realizirati – klikom miša.

Scroll to Top