Sve više susrećem ljude koji previše razmišljaju – overthinkaju. Vrlo često o banalnim stvarima. I to na poslu. I na kraju se takvo razmišljanje najčešće svodi na traženje razloga koji sabotiraju njihovu ideju ili namjeru. Posebno ako prekapaju prošlost. Umjesto što gledaju u retrovizor i pitaju se zašto se to njima događa, puno učinkovitije je u biti gledati naprijed i upitati se što bi mogli učiniti da se to ne ponovi.
Pretjerano razmišljanje umanjuje kvalitetu života. Zbog toga se na poslu ne donose odluke, važne prilike se propuštaju i nikad se ne ostvare sjajne poduzetničke ideje. Nitko od zaposlenika ne voli neodlučne rukovoditelje. Poznajem krasne i pametne ljude čije veliko iskustvo im čak i odmaže u poslovnim prosudbama jer znaju na kakve su sve probleme nailazili kod sličnih poduhvata, pa su fokusirani na to. Onda to dovede do puno razloga zašto to ne napraviti. Uostalom često možemo čuti poduzetnike koji su uspjeli izgraditi svoju priču da je pitanje bili se usudili krenuti u tu avanturu da su znali što ih sve čeka na tom putu.
Kod pretjeranog razmišljanja trebamo prihvatiti činjenicu da naš poslovni uspjeh ovisi o kvaliteti naših odluka ali i sreći. Bez sreće ne ide. Kao što nema kvalitetnih odluka bez razumne doze emocija. To je znanstveno dokazano. Emocije su pokretač, pogonsko gorivo, ali previše emocija u donošenju poslovnih odluka zamagljuje našu sposobnost jasnih procjena, prosudbi i u konačnici pametnih odluka.
Primjerice kod primjene jedne od vrlo učinkovitih metoda povećanja vjerojatnosti uspjeha nekog poslovnog projekta – metode „Pre-mortem“ (koja povećava uspjeh za cca 30%!) sve se svodi na to da ekipa koja je uključena u taj projekt zamisli u nekom realnom trenutku u budućnosti da je projekt doživio neuspjeh. Ključ uspješne primjene te metode jest u ograničenju vremena razmišljanja „zašto je nešto pošlo krivo“ i to na maksimalno 45 minuta. Nema overthinkanja o lošim stvarima. To je dovoljno dugo vrijeme da vas „otrijezni“ od pretjeranog optimizma kad pokrećete neki važan projekt (koji je često prisutan), ali i dovoljno kratko vrijeme da spriječi pretjerano razmišljanje o negativnostima jer bi to vjerojatno zaustavilo projekt.
Shvaćanjem da koliko god ste se dobro pripremili da se stvari neće odvijati uvijek kako ste zamislili dobar je put da nakon razumnog perioda promišljanja krenete u akciju. Jer kada se pokrenete jako puno će vam se otvoriti novih ideja i mogućnosti koje niste ni mogli zamisliti. I u konačnici će te puno brže učiti i naučiti.