Vjerojatno ste čitali ovih dana da je alat umjetne inteligencije #ChatGPT (kojeg možete svi besplatno isprobati) , riješio i prošao test na intervju Google-a za radno mjesto softverskog programera – inženjera nivo 3 s ukupnom plaćom od 183 000 USD godišnje.
Također, rješio je i prošao prijemni test za MBA studij na poslovnoj školi Wharton u Pensilvaniji. Doduše jedva, ali je prošao…
Hoće li nas sutra zamijeniti na poslu?
Premda postoji bojazan da će u skoroj budućnosti alati umjetne inteligencije (poput ChatGPT-a) u potpunosti ili djelomično ukinuti određena zanimanja, ti alati ne mogu u potpunosti zamijeniti neke od ključnih ljudskih vještina koje su sve potrebnije u današnjem poslovanju: vještine donošenja odluka, kreativnosti, sposobnosti kritičkog mišljenja i sl.
O tome u prilog govori i izvješće Svjetskog ekonomskog foruma o budućnosti radnih mjesta: „Donošenje odluka krucijalna vještina za koju se očekuje da će ostati pretežno ljudska”. To je „vještina koju je teško automatizirati“.
Što kaže ChatGPT na to?
„In summary, while ChatGPT can assist in decision-making by providing relevant information and analysis, it cannot replace the unique qualities and abilities that humans bring to the decision-making process“.
Takvi alati u donošenju odluka mogu pomoći u širenju naše perspektive promatranja na problem, pružajući velike količine podataka, informacija i analiza. To povlači još jednu dobru stvar, a to je da moramo znati postavljati pitanja što konkretno trebamo i želimo. I često onda vrlo brzo shvatimo da postoji široki spektar alternativnih rješenja na koje nismo ni pomislili – što povećava vjerojatnost dobrih odluka. No, isto tako potrebno je znati od te silne „buke“ informacija što je relevantno za predmetnu odluku, a što nije.
Ti alati su dobri koliko su dobri podaci na kojima su „trenirani“, a oni često mogu biti dvosmisleni, neistiniti, pristrani i ograničeni, što utječe na konačni rezultat odgovora koje pružaju ti alati.
Zbog svega toga još uvijek je ključna vještina u procesu donošenja odluka naša „zdrava (razumna) prosudba. Zdrava prosudba uključuje sposobnost donošenja mudrih i racionalnih odluka na temelju složenog razumijevanja situacije. Ona zahtijeva ne samo znanje i inteligenciju, već i iskustvo, intuiciju i emocionalnu inteligenciju, uključuje moralne i etičke dileme itd. što je postojećim alatima umjetne inteligencije (još) nedostižno.
Dragi moji poslodavci i zaposlenici,
Razvijajte i trenirajte vještine donošenja odluka, kreativnosti, rješavanja problema, kritičkog razmišljanja i sl. Te vještine su u današnjim vremenima ključne, vrlo tražene i nezamjenljive u vašem uspjehu i uspjehu tvrtke u kojoj radite.
Kako donositi bolje #odluke i izbjeći #psihološkezamke u donošenju #poslovnihodluka naziv je moje jedinstvene radionice koja će vam prevesti najnovija znanstvena otkrića u praktične strategije u razvoju vještine donošenja boljih odluka. Želim vam bolje i uspješnije odluke. Čekam vas u inbox-u.