Svakodnevno donosimo tisuće odluka – neke velike, neke male. Neke imaju velike i dugoročne posljedice, na primjer u koji projekt uložiti novac, koje nove usluge ili proizvode razvijati, koje napustiti, koje dugoročne i održive strategije implementirati itd. U razgovorima s menadžerima vrlo često se iskristalizira da su odluke u konačnici donijeli vjerujući nekom svom osjećaju, svojoj intuiciji, sagledavajući (ograničene) alternative, vrednujući prednosti i nedostatke. Istraživanja su pokazala da bi poboljšali kvalitetu odluka morate razviti proces donošenja odluka pomoću kojega će te biti u prilici identificirati psihološke nesvjesne procese i prosudbe,kognitivne pristranosti, te primijeniti najnovije i dokazane tehnike umanjenja pristranosti, jer ih svi kao ljudi imamo.
Ako ste akvizirali tvrtku koja je u nekoliko godina utrostručila prihode i dobit (možda i više) zaključiti će te da je odluka bila dobra. Vrijedi i obrnuto. Ako ste akvizirali tvrtku pa je za nekoliko godina tvrtka na rubu preživljavanja ili stečaju zaključiti će te da je bila loša odluka.
Povezivanjem rezultata odluke s kvalitetom odlučivanja naš um radi pojednostavljivanje koje nas može zavarati, što radi i u mnogo drugih slučajeva. Psiholozi je nazivaju pojmom “kognitivna pristranost” a u ovom slučaju -„pristranost rezultata“. Ona ima katastrofalne posljedice u poslovanju.
Je li moguće donijeti dobru odluku koja je nakon nekog vremena pokazala loš rezultat? Ili donijeti lošu odluku koja se u konačnici pokazala sjajnom?
Ako ste akvizirali tvrtku koja se pokazala kasnije dobrim ulogom, nastaviti će te po istom obrascu premda ste donijeli odluku bez kvalitetnog procesa odlučivanja. Nije li to kockanje? Čista sreća?
Time bi mogli krivo zaključiti i sljedeći put možda donijeti odluku s katastrofalnim posljedicama.
Samo dvije stvari određuju kako će se odvijati vaše poslovanje i vaš život, a to su: sreća i kvaliteta vaših odluka. Sreća, po definiciji, nije pod vašom kontrolom. A kad donosite kvalitetnije odluke, povećavate šanse da će se dobre stvari dogoditi vama. Stoga je jedina stvar koju kao menadžer realno možete kontrolirati i poboljšati jest kvaliteta odluka.
Jedinstvena edukacija koju s puno praktičnih primjera radim s korporacijama, tvrtkama, poduzetnicima i javnim sektorom je novost u Hrvatskoj, a utemeljena je na istraživanjima i praktičnim rješenjima znanosti odlučivanja i to: psihologije, ekonomije ponašanja, neuroznanosti, sociologije, ali i iskustvima iz stvarnog života.
Naučiti će te kako radi naš umni „softver“ u prosudbama i odlučivanju, psihološke procese u odlučivanju, razumjeti i prepoznati vlastite kognitivne zamke u prosudbi i odlučivanju, kako ih identificirati i kojim metodama izbjeći ili umanjiti, pojasniti značaj percepcije i perspektive u odlučivanju, te kako strukturirati proces odlučivanja na konkretnom primjeru kojeg će te moći koristiti za vaše sljedeće velike odluke.
Za detaljniju brošuru o edukaciji javite mi se porukom.