Razmišljate li trenutno o nečem drugom osim onoga što trenutno radite? Jeste li svjesni koliko često vam se to događa? Na poslovnom ste sastanku, a u mislima ste negdje drugdje. U uredu ste, vozite automobil, putujete na konferenciju u drugi grad, razgovarate s ukućanima, a vaše misli su negdje drugdje..
Autori studije „A Wandering Mind Is an Unhappy Mind“ Killingsworth i Gilbert s Harvarda došli su do zaključka da nam misli lutaju gotovo polovicu dana! Točnije 47%! To znači da u prosjeku gotovo polovicu dana razmišljamo o prošlosti ili budućnosti. To evolucijsko postignuće nam pomaže da učimo, razmišljamo i planiramo (za razliku od životinja) da možemo mislima odlutati u prošlost ili budućnost.
Problem je, kako pokazuje istraživanje, da ova sklonost zapravo može biti uzrok povećanom nezadovoljstvu i nedostatku sreće. Kada „lutamo“ mislima naš osjećaj dobrobiti i zadovoljstva opada. Sudionici istraživanja su redovito izjavljivali da su bili manje sretni u trenutcima kada su u mislima bili izvan sadašnjeg trenutka u usporedbi s onima koji su bili posvećeni sadašnjem trenutku. U tvrtkama, često „odsutni“ zaposlenici će imati smanjenu razinu produktivnosti i više stresa. A to nije dobro.
Zašto je tome tako? Kada nam misli lutaju često smo skloni usredotočiti se na negativne misli ili razmišljati o prošlim propuštenim prilikama, žaljenjima ili budućim brigama. To može dovesti do povećanog stresa, tjeskobe i općeg osjećaja nezadovoljstva. Nadalje, kada stalno lutamo mislima, manje smo usredotočeni na sadašnji trenutak pa propuštamo potencijalne prilike i uživanja.
Stoga sljedeći put kada primijetite da vam misli odlutaju, zamislite prekidač čijim klikom će te uključiti svjesnu pažnju i vratiti se u sadašnji trenutak. Tijekom dana vježbajte vraćanje pažnje primjećujući sitnice oko vas i pri tome aktivirajte sva osjetila npr. vježbom pet osjetila. Prakticirajte mindfulness dok sjedite za računalom ili čekate sastanak, osvjestite situacije kada bi bilo dobro da ste 100% mentalno prisutni. Namjernim fokusiranjem na sadašnji trenutak možete istrenirati svoj um da ostane angažiran i pažljiv.
Jedan od načina treniranja je da se često bavite zanimljivim aktivnostima, i to onima koje zaokupljaju vašu pozornost. Postignite stanje zanesenosti (Flow). To mogu biti hobiji, sport, kreativne aktivnosti koji će vam pomoći da lutajuće misli preusmjerite na pozitivna i ispunjavajuća iskustva. I prakticirajte zahvalnost. To je jedna od najučinkovitijih metoda pozitivne psihologije koja povećava zadovoljstvo i sreću. Kultiviranje svakodnevne prakse zahvalnosti pomaknuti će fokus s onoga što vam nedostaje, na ono što imate..
“The ability to think about what is not happening is a cognitive achievement that comes at an emotional cost.”
Pitanje:
U kojim aktivnostima koje obavljate ste najusredotočeniji na sadašnji trenutak?